Strona główna » FORMY DO ODLEWÓW » Materiały na formy odlewnicze

Materiały na formy odlewnicze

Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Producent
Tylko promocje

Materiały formierskie

służą do wykonania form odlewniczych (negatywów) z istniejących wzorów i późniejszego tworzenia replik tych przedmiotów. Z uwagi na rodzaj materiału mogą pochodzenia organicznego, jak masa odlewnicza w proszku lub syntetycznego np. silikon formierski. Oba rodzaje umożliwiają wykonanie negatywów jedno, dwu  lub wieloczęściowych. Używać je możemy do replikacji rzeźb, płaskorzeźb, ciekawych faktur np. drewna lub skóry, biżuterii, reprodukcji detali architektonicznych i technicznych, gadżetów,  stiuków i in.
Po wyschnięciu materiału formierskiego gotowy wzornik w zależności od potrzeb wypełnimy żywicą epoksydową, gipsem odlewniczym, betonem dekoracyjnym, woskiem lub mydłem. Szczególnym rodzajem materiału formierskiego jest silikon formierski RTV/HB odporny na wysokie temperatury do 400°C. Wykonany negatyw wykorzystamy do odlewów z ołowiu, cyny, tworzyw sztucznych m. in.polistyrenu lub PVC. Doskonały do tworzenia żołnierzyków z ołowiu, naczyń lub akcesoriów rybackich i wędkarskich.
Formy do odlewania wykonane własnoręcznie z materiałów formierskich mogą być jednorazowego lub wielokrotnego użycia. Wszystkie doskonale oddają nawet najdrobniejsze detale odwzorowanych przedmiotów i przy minimum dbałości wystarczą na 100 i więcej odlewów.
 

Silikon sanitarny

to kompletna porażka jako materiał na formę. Zastyga bowiem tylko zewnętrzna warstwa, która ma kontakt z wilgotnym powietrzem i ogólnie wilgocią, natomiast wewnątrz pozostaje galareta. Dodatkowo wydziela się kwas octowy oraz solny i w związku z tym również nieprzyjemny zapach. Stykając się różnymi powierzchniami jak mosiądz lub twardy marmur silikon sanitarny potrafi nieodwracalnie uszkodzić ich powierzchnię. Reasumując jednoskładnikowy silikon sanitarny do celów hobbystycznych nie ma zastosowania.


Odlewanie

jest jedną z form twórczości rękodzielniczej. Choć znane i praktykowane od wieków nic nie traci na popularności. Do niedawna polegało głównie na zalewaniu form i tworzeniu odlewów, które później były dekorowane. Obecnie dzięki nowym materiałom formierskim samodzielne przygotowanie form do odlewów nie stanowi już problemu. Ogólnie dostępne silikony, lateksy, masy biologiczne zwiększają możliwości twórcze rękodzielników. W prosty sposób można wykonywać formy najróżniejszych przedmiotów i powielać je wielokrotnie tworząc ich niezliczone warianty. Takie działania mimo pozornej sztampy rozwijają kreatywność dzieci oraz dorosłych i wspaniale oraz twórczo wypełniają wolny czas.
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu