Strona główna » MASY PLASTYCZNE / PAPIER MACHE

MASY PLASTYCZNE / PAPIER MACHE

MASY PLASTYCZNE / PAPIER MACHE

Masy plastyczne   

stosując różne kryteria możemy podzielić na gotowe do użycia, jak lekka masa plastyczna lub wymagające wymieszania z wodą, jak masa papierowa występująca w proszku. Z uwagi na sposób utwardzania na masy plastyczne samoutwardzalne oraz wymagające utwardzania w poprzez gotowanie w wodzie lub wygrzewanie w piekarniku. Najbardziej rozbudowany podział będzie w zależności od marki lub producenta np. Fimo, Rayher, Creall Deco & Lifestyle i wiele innych. Innym kryterium to sposób wytworzenia mas plastycznych czyli produkt fabryczny lub wykonany samodzielnie jak masa solna, piasek kinetyczny, ciastolina lub piankolina.
Masy plastyczne dostępne w sklepie online Kreatywny Świat to produkty wysokiej jakości, bardzo elastyczne przypominające przed utwardzeniem plastelinę. Z reguły bezzapachowe, a po wyjęciu z opakowania gotowe do użycia (poza papier-mache), miękkie, gładkie, nie brudzące rąk i nie wymagające wypalania jak glina.
Wykorzystywane mogą być na wiele sposobów - przez dzieci do zabawy i rozwijania kreatywności, twórców handmade jako doskonały materiał do autorskiej biżuterii oraz profesjonalnych plastyków tworzących rzeźbę użytkową.

Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Producent
Tylko promocje

Masa plastyczna   

to niewyczerpane źródło możliwości twórczych zarówno dzieci jak i dorosłych. Tworzyć z niej można formy przestrzenne oraz płaskie dekoracje. Doskonale oblepia przedmioty z metalu, szkła, plastiku nadając im nowego charakteru. Po wyjęciu z form silikonowych lub odlewniczych masa plastyczna zachowuje swój kształt. Dobrze wyschnięta może być malowana farbami akrylowymi lub marmurkowymi, ozdabiana brokatem, cekinami i in. Niewielkie odlewy lub płaskorzeźby powstałe z masy plastycznej fantastycznie ozdobią przedmioty wykonane w technice scrapbookingu lub decoupage. Mogą to być okładki albumów do zdjęć albo ramy dekoracyjne luster lub obrazów. Odlewy z masy plastycznej z motywami świątecznymi będą stanowiły atrakcyjny dodatek opakowań na prezenty.
   

Jak zrobić masę plastyczną

W Internecie jest wiele przepisów na masy plastyczne. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że można je tworzyć z artykułów znajdujących się każdym w domu. Wykonane mogą być zarówno z mąki, wody i soli albo kleju wikol zmieszanego z piaskiem lub dowolną mąką albo ze skrobi ziemniaczanej, pianki do golenia i mydła. Niektóre z nich wysychają same, inne muszą być wygrzewane w piekarniku. Wszystkie jednak wymagają czasu na przygotowanie oraz posprzątania po procesie ich tworzenia. Jeśli chcielibyśmy zacząć przygodę z modelowanie nie tracąc na to czasu, proponujemy użycie gotowych mas do modelowania i wówczas odpada problem - jak zrobić masę plastyczną. Z dostępnych mas modelarskich samoutwardzalnych w sklepie plastycznym Kreatywny Świat wykonać można figurki, dekoracyjne doniczki oraz odlewy z użyciem form silikonowych lub niewielkich form odlewniczych.
 

Masy plastyczne dla dzieci

rozwijają kreatywność małych twórców, dają radość i satysfakcję z wykonanej pracy. Masy plastyczne można lepić w dowolny sposób, formować z nich kształty jakie tylko podpowie im wyobraźnia. Zabawa masami plastycznymi dla dzieci to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu nie tylko dla najmłodszych ale i całej rodziny. Takie kilkupokoleniowe lepienie, bo nie tylko rodzice, ale również dziadkowie mogą brać w nim udział i wzajemna pomoc podczas działalności artystycznej wzmacnia więzi rodzinne.
Masy samoutwardzalne wykorzystać można nie tylko w domowej twórczości, ale również w większej grupie dzieci np. w przedszkolu. Zaletą mas plastycznych dla dzieci jest wysychanie na powietrzu bez konieczności używania pieca do gliny lub nawet piekarnika. Po wyschnięciu gotowe figurki można ozdabiać na wiele sposobów np. poprzez malowanie, oklejanie folią metaliczną, nakładanie pudru flock lub w inny sposób.    
Masy plastyczne dla dzieci to fantastyczna zabawa, która rozwija ich zdolności manualne i doskonałe ćwiczenie motoryki małej i dużej. Podczas gniecenia zostanie rozładowany stres, znikną zachowania agresywne, zresztą nie tylko u dzieci.
 

Papier mache    

to bardzo wdzięczne tworzywo do działań kreatywnych. Dostępne jest w proszku różnej gradacji o kolorze brązowym lub białym. Po wymieszaniu z wodą powstanie pulpa papierowa, z której można formować figurki, oklejać konstrukcje z drucików lub nadmuchany balon. Po wyschnięciu papier mache zachowuje kształt, nieco zmniejszając swoją wielkość, nie kruszy się. Powierzchnię utwardzonej masy papierowej można szlifować, malować lub dekorować na wiele sposobów. Doskonały materiał na maski karnawałowe własnego pomysłu oraz liście, którym po wyschnięciu nadamy kolory naturalnych. Papier mache nadaje się nie tylko do modelowania, ale także do tworzenia warstwy zewnętrznej (oklejania) np. na słoiku lub butelce przekształcając je w atrakcyjne wazoniki. Sprawdzi się zarówno w rękodziele artystycznym jak i podczas zajęć plastycznych w szkole. Papier mache to produkt ekologiczny, w pełni ulegający biodegradacji.
Masę papierową możemy również wykonać sami wykorzystując stare gazety, użyty papier do drukarki, czyli krótko mówiąc makulaturę. Najpierw podrzemy ją na możliwie najmniejsze kawałki. Moczymy w wodzie przez kilkanaście godzin, a następnie gotujemy. W celu uzyskania jednolitej konsystencji masa papierowa musi być dokładnie rozdrobniona (zblendowana), aż powstanie gęsta papka. Na koniec tak przygotowaną pulpę papierową przecedzamy i podzieloną na porcje suszymy. Jak widać niemało z tym pracy i zapewne bałaganu. Z tych powodów gotowa masa papierowa jest zdecydowanie praktyczniejsza, gdyż wymaga jedynie wymieszania z wodą.
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu