Strona główna » BLOG » Ozdoby wielkanocne zrób to sam
Dla jednostek budżetowych oraz samorządowych oferujemy możliwość zakupu z odroczonym terminem płatności FV do 14. dni.
 

 

Ozdoby wielkanocne zrób to sam

Autor: Zespół

Zajączek wielkanocny diy

Do wykonania tej nietypowej dekoracji wielkanocnej będzie potrzebna, jako forma odlewnicza, figurka siedzącego zajączka z przezroczystego akrylu, beton kreatywny oraz folia do złoceń, klej i lakier ochronny. Odlew będzie ważył ok. 0.5 kg i musimy przewidzieć czas na jego wyschnięcie, czyli 3-4 dni. Na mokrą figurkę nakładanie płatków imitujących złoto mija się z celem, ponieważ po kilku dniach na skutek wewnętrznej wilgoci zaczną się odklejać.
Wykorzystując własnoręcznie wykonaną figurkę zająca wielkanocnego, ale już bez pokrywania płatkami szlagmetalu wzbogacimy dekoracje wielkanocne przed domem. Bez obaw możemy również postawić w ogrodzie. Wykonany z betonu będzie miał wszystkie właściwości tego tworzywa. Nie wymaga zabezpieczenia lakierem. Odporny na działanie pogody może pozostać pod gołym niebem znacznie dłużej.
Jeśli nie przesiejemy betonu kreatywnego, pozostawiając w nim żwirek oraz pozostawimy pęcherzyki powietrza po napełnieniu formy, otrzymamy efektownie postarzoną powierzchnię naszego odlewu.


Zając wielkanocny diy – krok po kroku

 1. Dokładnie posmaruj olejem jadalnym 2 połówki formy zająca i umieć je w pojemniku z piaskiem. Ułatwi ci to ich poziomowanie (stabilizowanie).
 2. Do plastikowego pojemnika wlej ok. 50 ml wody i ciągle mieszając drewnianą łopatką, powoli dodawaj ok. 550 g betonu kreatywnego. Mieszaj aż do uzyskania całkowicie gładkiej masy. Pozostaw na 1 – 2 minuty, żeby pęcherzyki powietrza mogły się uwolnić.
 3. Wlej masę betonową do połówek formy. Jedną część z wewnętrznym zatrzaskiem wypełnij całkowicie, natomiast drugą część z zewnętrznym zatrzaskiem tylko do dolnej krawędzi formy.
 4. Pozostaw do podeschnięcia przez 15-90 min (czas zależy od wilgotności powietrza i temperatury). Papierowym ręcznikiem zbieraj pojawiająca się wodę na górnych powierzchniach obu części.
 5. Złóż ze sobą obie części i kilkakrotnie potrząśnij nimi. Masa betonowa z obu części się połączy.
 6. Krawędź łączenia formy oklej taśmą samoprzylepną.
 7. Pozostaw do wyschnięcia na 24 godz. w pozycji pionowej, głową do góry.
 8. Po tym czasie delikatnie otwórz formę i wyjmij zająca. Przy rozdzielaniu możesz sobie pomóc np. płaskim wkrętakiem, delikatnie rozchylając obie połówki wzdłuż łączenia.
 9. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia na 3-4 dni.
 10. Przeszlifuj papierem ściernym gotowy odlew.
 11. Całą powierzchnię pokryj klejem do szlagmetalu i po ok. 5 minutach zacznij nakładać płatki szlagmetalu folii do złoceń.
 12. Postępuj jak w klasycznym złoceniu, kończąc pracę lakierem zabezpieczającym.

Materiały potrzebne do wykonania zajączka wielkanocnego:
Dodatkowo będą potrzebne
papier  ścierny gradacja 40-60
patyczek do lodów
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu