Strona główna » FILCOWANIE
Dla jednostek budżetowych oraz samorządowych oferujemy możliwość zakupu z odroczonym terminem płatności FV do 14. dni.
 

 

FILCOWANIE

FILCOWANIE

Filcowanie wełny


Na początku może wydawać się trudne i bardzo pracochłonne, ale po kilku próbach okazje się banalnie proste. Polega na odpowiednim ułożeniu kilku warstw włókien wełny, spryskaniu ich wodą i wielokrotnym ugniataniu, w wyniku którego następuje połączenie poszczególnych włókien na stałe. W ten sposób powstaje bardzo gęsta tkanina o nazwie filc. Kiedyś filcowanie wełny zabierało rzeczywiście wiele czasu i było bardzo męczące, ale dziś mamy do pomocy ekologiczne i przyjazne dla skóry media przyspieszające ten proces nawet dziesięciokrotnie, czyniąc filcowanie wełny przyjemnym również pod względem zapachu.


Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Producent
Tylko promocje

Rękodzieło filcowanie


Jeśli filcowanie jest Twoją pasją, to dobrze trafiłaś. W naszej ofercie znajdują się zarówno wełny do filcowania na sucho jak i mokro oraz narzędzia do filcowania. Ich doskonała jakość markowana przez niemieckiego Rayher-a sprawi, że będziesz mogła zrealizować najbardziej śmiały pomysł, jaki umożliwia technika filcowania, niezależnie czy to będą maskotki filcowe, filcowe obrazy czy fantazyjny szal.  Na naszym blogu oraz Youtube znajdziesz wiele porad i opisów, krok po kroku, w jaki sposób tworzyć rękodzieło filcowanie z wełny do filcowania.Filcowanie igłą


Używanie igły trzymanej bezpośrednio w palcach jest możliwe, jednak nie można powiedzieć, żeby było wygodne. Do komfortu pracy będzie potrzebna obsadka do filcowania, w której umieścimy igłę. Mocowanie nie stanowi żadnego problemu, należy włożyć igłę do uchwytu i zablokować ją zatyczką-kołeczkiem. Ergonomiczny kształt obsadki do filcowania pozwoli na długie i przyjemne filcowanie igłą. W naszej ofercie znajdują się uchwyty na jedną igłę lub kilka igieł. Większa ilość igieł, które jednocześnie wbijamy w  filcowany przedmiot, znakomicie przyspiesza pracę, szczególnie podczas utwardzania i wstępnego formowania kształtu.
 


Igły do filcowania na sucho


Igły wykonane z twardej stali, posiadają na swojej powierzchni niewielkie zadziorki inaczej zwane wypustkami lub harpunikami, które podczas wbijania i wyciągania splątują poszczególne włókna wełny do filcowania. Zasada jest prosta - im więcej razy oraz im bliżej siebie będziemy wbijali igłę tym wełna będzie bardziej utwardzona.
Filcując igłami na szaliku, apaszce motyw wycięty z wełny igłowanej starajmy się dokładnie zamocować na obwodzie używając jednej igły, natomiast wewnątrz jedynie zaczepmy w kilku miejscach, aby zachował swoja „puchatość”.
Na początku nauki filcowania igły łatwo się łamią (później już tylko czasami) dlatego warto zakupić po kilka sztuk z każdego rodzaju lub wybrać zestawy igieł do filcowania.
 


Filcowanie na styropianie


Filcowanie na styropianie to odmiana filcowania na sucho polegająca na pokrywaniu powierzchni formy styropianowej wełną do filcowania dostępną w motkach lub w gotowych arkuszach znanych pod nazwą wełna igłowana albo filc igłowany. Na początku przygody z filcowaniem na styropianie filc igłowany będzie bardziej przyjaznym materiałem, ponieważ ma taką samą grubość na całym arkuszu.  Mocując go na powierzchni dekorowanego przedmiotu, unikniemy prześwitów, które mogą pojawić się przy pasemkach wyciąganych z motka. Przy odrobinie wprawy już nie będzie tego problemu. Niewątpliwie wełną w arkuszu filcuje się szybciej i powierzchnia projektu może zachować miękkość z uwagi na niewielką ilość punktów mocowania, czyli mniejszą ilość wkłuć igły powodująca utwardzenie wełny. Tworząc prosty projekt jak muchomorek, kapelusz wykonamy z czerwonego arkusza wełny igłowanej, natomiast białe kropki z wełny w pasemkach.
 


Filcowanie technika


Filcowanie na mokro będzie wspaniałą przygodą, ponieważ tworzymy w mokrym i ciepłym środowisku, a dodatkowa atrakcja rozładowująca codzienny stres to miętolenie tworzonego dzieła oraz możliwość rzucania nim o blat stołu. Te standardowe czynności podczas filcowania na mokro są również uwielbiane przez najmłodszych. Dzieci nabędą umiejętność doboru kolorów, sposobów łączenia i filcowania wełny oraz nadawania kształtu projektom, w ten sposób poszerzając zdolność kreatywnego myślenia. Samodzielnie wykonana makatka lub filcowany obraz ozdobią pokoik dziecięcy, lub będą stanowiły atrakcyjny prezent dla bliskich.
 


Filcowanie na jedwabiu, nunofilc


Nuno po japońsku znaczy tkanina i taka nazwa dla tej metody przyjęła się na całym świecie. Osnową - bazą do ułożenia kompozycji np. kwiaty lub wzory orientalne zazwyczaj jest jedwab, cienki szyfon albo inna zwiewna tkanina, w którą wfilcowujemy najdelikatniejszą wełnę do filcowania. Do tego celu najlepsza będzie wełna z merynosów o wyjątkowo miękkich włóknach 19 µ. Podczas ugniatania z zastosowaniem gazy do filcowania nierozerwalnie łączy się z tkaniną. Kilka kropli płynu do filcowania zmieszanych z wodą w plastikowej butelce z podziałką przyspieszy cykl filcowania.  
Proces filcowania na jedwabiu, nunofilc szczególnie przy dużych projektach, bywa pracochłonny, jednak twórca ma niesamowitą satysfakcję z dzieła.  W ten sposób powstają artystyczne, niepowtarzalne szale, apaszki lub poncza, które na platformach sprzedażowych rękodzieła np. Etsy cieszą się powodzeniem, osiągając wysokie ceny.
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu