Strona główna » MOZAIKA

MOZAIKA

MOZAIKA

Mozaika dekoracyjna

to małe kolorowe kwadraciki o boku 0,5 do 4 cm lub kamyki o nieregularnych kształtach. Najczęściej wykonana jest z akrylu, szkła, ceramiki lub kamienia naturalnego. Dzięki dużemu wyborowi rodzajów, kolorów i kształtów mozaiki dekoracyjnej w ofercie naszego sklepu możesz nadać indywidualny charakter każdemu tworzonemu przedmiotowi. Ozdobiona mozaiką dekoracyjną nieużywana już taca drewniana lub oklejony nią stary, niepotrzebny wazon znów nabiorą blasku i będą mogły stanowić niebanalną ozdobę mieszkania.


Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Producent
Tylko promocje

Mozaika artystyczna

to ornament jaki tworzą ułożone obok siebie kamyki do mozaiki. Mogą to być zarówno wielobarwne kostki akrylowe, szkiełka o różnych kształtach lub kostki ceramiczne. Do podłoża mocowane są poprzez zaprawę, lub co prostsze klej do mozaiki. Duże obrazy mozaiki artystycznej można tworzyć bezpośrednio na ścianie lub na specjalnych płytach umożliwiających przeniesienie i montaż w innym miejscu, natomiast mniejsze na tacach drewnianych, podkładkach pod kubki lub blejtramach. Projekty mogą być proste w postaci ułożonych kształtów geometrycznych lub bardziej wyrafinowane jak mozaika grecka, na której pojawiały się sceny rodzajowe z udziałem postaci, zwierząt lub krajobrazów. Mozaikę artystyczną układamy na dwa sposoby. Pierwszym jest ułożenie wzoru z tesser „na sucho” następnie pokrycie go papierem z cienką warstwą kleju rozpuszczalnego wodzie i po jego wyschnięciu przeniesienie kompozycji na docelową powierzchnię pokrytą klejem do mozaiki. Drugi sposób to układanie kamyczków mozaik bezpośrednio na dekorowanej powierzchni. Wszelkie korekty projektu związane ze zmianą koloru lub kształtu tesser do mozaiki możemy wykonywać do czasu schnięcia kleju. Tworzenie mozaiki artystycznej na początku może wydawać się trudnym zadaniem, jednak po kilku próbach będzie banalnie proste, a nasze dzieła niezwykle efektowne.
 

Układanie mozaiki

jest zajęciem pozwalającym wykazać się kreatywnością. Pierwszym etapem przy układaniu mozaiki jest narysowanie projektu i przeniesienie go na dekorowaną powierzchnię. Przy drobnych projektach jak układanie tesser wewnątrz baz metalowych np. krzyż lub kwiat projekt układamy na zewnątrz. Pozwoli to stworzyć kompozycję, którą będziemy mogli dowolnie, aż do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Inną metodą jest układanie tesser wewnątrz bazy, ale bez użycia kleju. Posługujemy się wówczas pęsetą prostą lub stopką ułatwiającą wyjmowanie i wkładanie małych elementów mozaiki. Po osiągnięciu zamierzonego efektu każdy kamień pokrywamy klejem do mozaiki i dociskamy do ozdabianej powierzchni.  
 

Czy mozaikę się fuguje 

czy też nie, zależy tylko od twórcy. Fugowanie to ostatni etap podczas dekorowania mozaiką. Fuga do mozaiki odgrywa rolę dekoracyjną podkreślając kształty kamieni mozaiki i powoduje, że kompozycja staje się wyrazista. W zależności od wyboru kolorystyki spoiny będzie to podkreślenie stonowane lub kontrastowe. Zdarza się, że mozaika lustrzana ręcznie cięta, posiada na brzegach nierówności i wówczas fuga do mozaiki lustrzanej zakrywa te niedostatki. W naszym sklepie dostępna jest fuga popularna i fuga drobnoziarnista. Obie w kolorze białym, ale wykorzystując pigmenty do farb lub farby akrylowe możemy stworzyć kolor jaki tylko sobie wymyślimy. Fugowanie mozaiki można przeprowadzić po całkowitym wyschnięciu kleju, z reguły po 24 godzinach. Spoinę rozrobioną z wodą nakładamy szpachelką na całą powierzchnię mozaiki wypełniając bardzo dokładnie przestrzenie między kamieniami. Jak tylko lekko podeschnie ok. 15 min. wilgotną gąbką delikatnie usuwamy fugę z powierzchni mozaiki, uważając jednak, żeby pozostała między tesserami. Po wyschnięciu spoiny polerujemy powierzchnię projektu ściereczką bawełnianą.
 

Szklana mozaika

która jest dostępna w naszym sklepie może być wykorzystana nie tylko w sposób dekoracyjny, ale również i użyteczny. Do dyspozycji mamy tessery kwadratowe oraz o nieregularnych kształtach z zaokrąglonymi krawędziami. Szklane mozaiki Soft Glas są przezroczyste, jedynie warstwa spodnia posiada kolor. Takie zestawienie daje fantastyczne wrażenie głębi. Układając je tradycyjnie na powierzchni podłogi lub ściany, stworzymy nietypowe efekty wizualne. Mozaika szklana jest interesującym uzupełnieniem projektów z betonu do odlewów jak i cementu plastycznego. Po wylaniu betonu kreatywnego do formy odlewniczej, możemy ułożyć w jej wnętrzu kompozycję z kamieni mozaiki szklanej. W ten sposób powstanie np. nietypowa podkładka pod garnek, która ozdobi kuchnię. Bogata gama kolorystyczna oraz wymyślne wzory, w jakie można układać mozaiki szklane sprawia, że podniosą one atrakcyjność projektów tworzonych z betonu do modelowania. Odporne na czynniki pogodowe będą wspaniałym akcentem w naszym ogrodzie.   
 

Mozaika samoprzylepna

cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na rynku artykułów dekoracyjnych. Jest bardzo prosta w aplikacji, wystarczy zdjąć folię zabezpieczającą klej i przyłożyć do dekorowanego miejsca. Ozdabianie nie sprawia problemów nawet początkującemu twórcy. Z tego powodu mozaiki samoprzylepne są często wykorzystywane w dziecięcej twórczości plastycznej. Oferujemy mozaiki samoprzylepne wykonane z akrylu oraz samoprzylepne mozaiki lustrzane o różnych kształtach i wielkości. Z łatwością można umieścić je praktycznie wszędzie, zarówno na okładce albumu do scrapbookingu, kartce okazjonalnej, jak pudełku tworzonym w technice decoupage. Trwałe połączenie uzyskamy jeśli powierzchnia klejenia jest sucha i czysta. Przestrzenie między kamykami nie wymagają fugowania.
 

Jaki klej do mozaiki

zastanawiamy się na początku przygody z tą techniką. Przed nałożeniem mozaiki należy pamiętać, że ozdabiana powierzchnia musi być sucha i czysta. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów kleju przeznaczonych do różnych rodzajów mozaiki. Klej do mozaiki szklanej można wykorzystać tylko w tym celu, inny będzie klej do mozaiki lustrzanej, a jeszcze inny przyklei mozaikę plastikową. Możemy jednak polecić klej do mozaiki o uniwersalnym przeznaczeniu - do wszystkich rodzajów mozaik dostępnych w sklepie online Kreatywny Świat. Przyklei je szybko i trwale do szkła, styropianu, papieru, drewna, tektury i wielu innych podłoży. Jego specjalna formuła powoduje, że jest odporny na mróz jak i temperaturę do 120°C. Wysycha przezroczyście, dlatego z powodzeniem może być użyty do mocowania mozaiki akrylowej na przezroczystych kulach plastikowych, które będą podświetlane od wewnątrz. Dodatkową zaletą tego kleju jest łączenie styropianu bez uszkodzenia jego powierzchni.
 

Mozaika dla dzieci

jest wdzięcznym tworzywem pozwalającym realizować najśmielsze projekty. Niestety nie nadaje się dla dzieci poniżej 8. roku życia. Mozaika akrylowa oraz mozaika szklana wyglądem przypominają landrynki i mogłyby być tak traktowane. Mozaika lustrzana może mieć ostre krawędzie i w tym przypadku o skaleczenie nietrudno. Jednak starsze dzieci będą mogły czerpać fascynację z układania kamyków mozaiki w najprzeróżniejsze wzory. Przeżyta radość z tworzenia będzie budowała świadomość swojej mocy oraz przyczyni się do rozwoju zdolności plastycznych. Wynikiem dziecięcej aktywności twórczej może być np. samodzielnie zaprojektowany i ułożony wzór z kolorowej mozaiki akrylowej na drewnianej ramce do lusterka. Tworzenie mozaiki daje dzieciom szerokie pole do rozwoju pomysłowości, szczególnie jeśli im pozwolimy na swobodne dobranie kolorystyki dzieła.
 

Lustrzana mozaika

pozwala na stworzenie efektownej dekoracji na rozmaitych powierzchniach. Ceniona przez twórców z uwagi na możliwość wpasowania się w różne style i jako dodatkowy element zdobniczy w wielu technikach. Mozaika z lusterek dostępna jest w kilku rozmiarach i kształtach.  Ma nieograniczone możliwości stosowania w dziedzinie handmade oraz jako użyteczny dodatek podczas remontowych prac wykończeniowych np. do tworzenia niewielkich szlaczków lub maskowania szczelin. Lustrzany blask pięknie kontrastuje z naturalnymi materiałami jak cegła lub kamień.  Świecznik na tealigty w stylu skandynawskim wykonany z betonu kreatywnego zyska na atrakcyjności, jeśli na jego powierzchni umieścimy choć kilka kamieni lustrzanej mozaiki. Srebrna mozaika lustrzana samoprzylepna lub do mocowania na klej efektownie będzie wyglądała w połączeniu z innymi rodzajami mozaiki. Ozdobiony w ten sposób blat stolika ogrodowego przyciągnie zazdrosne spojrzenia sąsiadów.  
 

Mozaika z brokatem

to odmiana mozaiki akrylowej zawierająca drobinki brokatu w różnych kolorach. Na powierzchniach tworzy niezwykłe aranżacje charakteryzujące się połyskiem i refleksami odbitego światła. Nadaje się na większość czystych i suchych powierzchni. Mozaika brokatowa dostępna w naszym sklepie cechuje się żywymi, dobrze nasyconymi kolorami. Do mocowania polecamy klej do mozaiki. Opakowanie 205 sztuk kamieni 1x1 cm wystarczy na pokrycie powierzchni ok. 17x17 cm.

 
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu