Strona główna » BLOG » Wypalanie w drewnie
Dla jednostek budżetowych oraz samorządowych oferujemy możliwość zakupu z odroczonym terminem płatności FV do 14. dni.
 

 

Wypalanie w drewnie

Autor: Zespół

Pirografia - jak zacząć

Podstawowym narzędziem do pirografii jest wypalarka do drewna. Dostępne w naszym sklepie mają po kilka wymiennych końcówek pozostawiających różne ślady na wypalanym materiale. Dodatkowo możemy dokupić rylce o innych kształtach, dostępne w zestawach tematycznych.
Zaczynając przygodę z wypalaniem, powinniśmy najpierw przetestować wszystkie końcówki, najlepiej na płaskiej i gładkiej powierzchni, jak stara deska do krojenia chleba czy kawałek niepotrzebnej sklejki. Sprawdzimy, w jakim czasie uzyskamy najbardziej pożądany efekt, jak długo należy przytrzymać końcówkę, żeby wypalenie miało odpowiedni kolor brązu lub przechodziło w czerń. Wypraktykujemy również szybkość przesuwania rozgrzanego rylca, tak żeby pozostawiał ślad, na jakim nam zależy. Po tych doświadczeniach możemy zabierać się za realizację naszego pierwszego projektu.
 

Artystyczne wypalanie w drewnie

Przy pierwszym razie to na pewno jeszcze nie będzie, ale trening czyni mistrza. Na początku mogą się pojawić błędy  związane z niewłaściwą temperaturą grota lub niejednolity odcień podczas tworzenia linii, ale po kilku próbach zaczniemy bardziej skupiać się na części wizualnej, a nie technicznej. W miarę upływu czasu nasze zamierzenia będą bardziej skomplikowane, zaczniemy tworzyć projekty wykorzystujące również cieniowanie. To właśnie będzie prawdziwe artystyczne wypalanie w drewnie. Wypalone wzory są bardzo urokliwe, ale możemy zwiększyć ich atrakcyjność, malując farbami akrylowymi lub laserunkowymi przestrzeń wewnętrzną, traktując wypalone linie jako kontury.  
 

Wzory do wypalania w drewnie

Znajdziemy bez trudu w Internecie, ale możemy również wykonać szkic własnoręcznie. Wystarczy zwykły ołówek, którego śladem będzie podążał grot. Polecamy wykonanie możliwie dużego rysunku, z którego wypaleniem nie będzie większego problemu. Nauczymy się odpowiedniego trzymania wypalarki do drewna i jeśli trzeba sprawnej wymiany końcówek. Musimy pamiętać, że urządzenie rozgrzewa się do temperatury 500°C, a więc wskazane jest  zachowanie ostrożności podczas pracy twórczej. Do pierwszego projektu sugerujemy wykorzystanie sklejki liściastej np. brzozowej, ponieważ na tej powierzchni wypala się łatwo i przyjemnie. Oczywiście sklejka powinna być dobrej jakości, tak żeby pierwsza warstwa drewna była gładka, bez widocznych poprawek po sękach i głębokich zarysowań. Dodatkowo należy wygładzić jej powierzchnię papierem ściernym gradacji 80-120, wówczas grot będzie przesuwał się płynnie, zostawiając efektowny ślad wypalenia.
Wzory do wypalania w drewnie  o różnej tematyce i wielkości  znajdują się w opakowaniach z kalką kopiującą, dzięki której można je błyskawicznie przenieść na dowolną powierzchnię. Doskonale będą ozdabiały jednakowo pudełka do decoupage, tace drewniane, zawieszki na drzwi lub zakładki do książek.

 

Jak wypalać w drewnie

alt
  • wybierz przedmiot, na którym powstanie obrazek lub napis
  • jeśli jest to potrzebne przetrzyj jego powierzchnię papierem ściernym
  • wykonaj szkic na dekorowanej powierzchni  lub za pomocą kalki do kopiowania przenieś rysunek, zdjęcie lub napis na zdobiony przedmiot
alt
  • używając cienkiej końcówki pirografu zacznij wypalanie obrazka, starannie i dokładnie poruszając się po naszkicowanych liniach
  • grubsze linie lub cieniowania uzyskasz, stosując wymienne końcówki i dobierając szybkość przesuwania grota
alt  
 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu