Strona główna » BLOG » Formy na odlewy – rodzaje, zastosowanie
Dla jednostek budżetowych oraz samorządowych oferujemy możliwość zakupu z odroczonym terminem płatności FV do 14. dni.
 

 

Formy na odlewy – rodzaje, zastosowanie

Autor: Zespół

Rodzaje form odlewniczych


Do niedawna każdy materiał, z którego powstawały odlewy, wymagał innego rodzajów form odlewniczych. Obecnie wykorzystywanie coraz to nowych surowców do produkcji form sprawiło, że stały się uniwersalne. Mogą być użyte zarówno do gipsu jak i żywic lub czekolady.

Poniżej prezentujemy rodzaje form odlewniczych, dzieląc je w zależności od rodzaju materiału, z jakiego powstały:

  • LDPE  (tworzywo sztuczne)  — gips odlewniczy, beton kreatywny, beton biżuteryjny, mydło, dopuszczone do kontaktu z żywnością (np. czekolada, masy cukiernicze, woda)
  • PET  (tworzywo sztuczne)  — gips odlewniczy, beton kreatywny, beton biżuteryjny, mydło
  • Poliwęglan (tworzywo sztuczne) –– wosk, beton kreatywny, beton biżuteryjny
  • Guma — beton biżuteryjny, beton kreatywny
  • Lateks — gips odlewniczy, beton kreatywny, mydło, wosk
  • Silikon — gips odlewniczy, beton kreatywny, mydło, wosk, żywice, masy plastyczne samoutwardzalne


Kreatywne hobby formy do odlewów z gipsu


Kreatywne hobby to świetny sposób na spędzanie czasu z bliskimi. Odlewanie z gipsu oferuje wiele możliwości do eksperymentowania z formą i fakturą. Gotowe prace mogą być doskonałymi prezentami lub elementami dekoracyjnymi. Dzięki różnorodnym technikom malowania i zdobienia odlewów można nadać im indywidualny charakter i dopasować do stylu wnętrza. Najpopularniejszym rodzajem form odlewniczych są formy plastikowe, a materiałem twórczym gips do odlewów.  Na początku przygody z odlewaniem w formach do odlewów z gipsu wykonamy wzory jednostronnie płaskie jak lamy lub serca, w miarę zdobywania doświadczenia pokusimy się również o wzory przestrzenne jak figurka krasnala czy ptaszka.
 


Formy do odlewów gipsowych dla dzieci


Formy do odlewów gipsowych dla dzieci stanowią niewyczerpane źródło możliwości rozwoju ich kreatywności. Często są wykorzystywane podczas zajęć plastycznych szkole lub przedszkolu. Zaletą form do odlewów gipsowych jest możliwość ich wielokrotnego użycia. To znacznie obniża koszt uzyskania odlewu. W naszej ofercie znajduje się wiele form z motywami dziecięcymi jak zwierzaki, jednorożce, owady, guziczki, serduszka, i in. Tworzenie odlewów gipsowych, następnie ich dekorowanie rozwija motorykę małą  najmłodszych, kształtuje umiejętność doboru kolorów oraz uczy cierpliwości. Formy do odlewów gipsowych wykonane z elastycznego plastiku nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Po skończonej pracy wystarczy je dokładnie umyć, wysuszyć i są gotowe do następnego użycia.

 

Plastikowe formy do betonu


W naszym przypadku będą to małe i średniej wielkości formy przeznaczone do odlewów dekoracyjnych powstających z betonu kreatywnego. Wykonane są z twardego, lecz elastycznego plastiku PET umożliwiającego bezproblemowe wyjęcie odlewu. Nowatorski pomysł firmy Rayher to plastikowe formy do betonu o różnych kształtach pozwalających tworzyć nie tylko płaskie odlewy, ale również odlewy 3D. Typoszereg jest tak stopniowany kształtami i wielkościami, że można włożyć jedną w drugą, a wolną przestrzeń wypełnić masą betonową. Umieszczając wewnątrz plastikowych form do betonu motywy wycięte z grubej tektury lub pianki, uzyskamy dodatkowo na powierzchni odlewu reliefy wklęsłe.
 


Czym smarować formy plastikowe do betonu


Mimo iż formy plastikowe nie utrudniają wyjęcia odlewu, sugerujemy ich wewnętrzną powierzchnię pokryć cienką warstwą oleju jadalnego. Zapewni to już zupełnie bezproblemowe wyjęcie odlewu o nawet najbardziej skomplikowanym kształcie. Jeśli na powierzchni wzoru zauważymy resztki oleju wystarczy przemyć go ciepłą wodą z odrobiną mydła.

 

Gumowe formy do betonu


Projektowanie biżuterii to świetna zabawa! Okrągły, owalny lub w innym kształcie element biżuterii z betonu wykonasz w gumowych formach do betonu. Wyposażone w sztyfcik tworzący otwór w odlewie, dzięki któremu można je wykorzystać do naszyjników lub kolczyków. Gumowe formy do odlewów gipsowych  Formy do betonu figury ogrodowe


Figurki dekoracyjne 3D odlane za pomocą form dostępnych w naszym sklepie są piękną ozdobą ogrodów i domów. Formy wykonane z lateksu zapewniają szybkie napełnianie betonem kreatywnym lub uniwersalnym 5in1 oraz łatwe wyjmowanie gotowego odlewu. Trwałość, wysoka elastyczność, a także możliwość wielokrotnego użycia to podstawowe zalety tych form. Wszystkie posiadają kołnierz do mocowania w specjalnym uchwycie ułatwiającym zalewanie betonem lub gipsem. Formy do betonu figury ogrodowe umożliwiają odlanie wzorów na podstawkach lub przy użyciu mniejszej ilości materiału bez cokolików. Formy wykonane z lateksu będą służyły przez długi czas, jeśli tylko zadbamy o nie – dokładnie myjąc i susząc po użyciu. Co jakiś czas wskazane jest przesypanie ich wnętrza niewielką ilością talku lub mąki ziemniaczanej. Smarowanie wnętrza olejem jadalnym nie jest konieczne, ale zawsze ułatwi wyjmowanie odlewu.
 


Formy do żywicy epoksydowej


Żywica epoksydowa pozwala na realizację autorskich projektów i jest często wykorzystywana w rękodziele. Używając form do żywicy epoksydowej, nadamy jej atrakcyjny kształt, tworząc np. elementy biżuterii handmade lub atrakcyjne ozdoby domu. Formy do żywicy epoksydowej mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najlepsze są z elastycznego silikonu. Posiadamy takie formy w naszej ofercie. Do twórczego wykorzystania oferujemy motywy biżuteryjne, okazjonalne np. świąteczne bożonarodzeniowe oraz popularne jak aniołki, kamienie dekoracyjne i in. Formy do żywicy epoksydowej wykonane z silikonu są bardzo trwałe i można je używać wielokrotnie. Elastyczność silikonu powoduje, że bardzo łatwo wyjmujemy wzory, nawet jeśli są bardzo drobne. Odporność na szeroki zakres temperatur, brak konieczności separacji od materiału wypełniającego, dobra stabilność wymiarowa sprawia, że mogą być użyte również do gipsu, betonu kreatywnego, mydła i wosku.

 

Formy do świeczek


Świece wnoszą do wnętrza wyjątkowy, przyjemny nastrój, tworząc jego klimatyczną dekorację.
Ogromny wybór gotowych świec znajdziesz w sklepach oraz w Internecie.
Spróbuj jednak stworzyć samodzielnie świecę, która będzie idealnie pasowała do wystroju i stylu Twojego mieszkania.
W celu realizacji swój projekt będziesz potrzebować jedynie formy do świeczek, wosk i knot, które znajdziesz w naszym sklepie.
Formy do świeczek  wykonane z trwałych materiałów, najczęściej z poliwęglanu odpornego na wysokie temperatury oferujemy w wielu kształtach i rozmiarach. Wszystkie są proste w użyciu, posiadają knot oraz szpilkę do jego zawieszenia w dedykowanym miejscu formy.
Formy do świeczek wykorzystaj również do odlewów z betonu. W prosty sposób stworzysz surowe w stylu świeczniki na tilajty lub nietypowe dekoracje wielkanocne.

 

Formy na mydła


Kosmetyki naturalne zyskują coraz większą popularność ze względu na liczne korzyści, jakie niesie ich stosowanie. Jednym z podstawowych produktów organicznych, który powinien znaleźć się w każdej łazience, jest mydło. Dzięki naszym formom na mydła możesz nadać mu tradycyjny kształt kostki lub całkiem niezwykły np. choinki, jajek lub serduszek w zależności od świąt, lub okazji Oprócz form wykonanych z PET do odlewania mydła wykorzystaj formy odlewnicze z lateksu. Kształt kaczuszki, żaby idealnie pasuje do wystroju łazienki. Ciekawą propozycją firmy Rayher są niewielkie stemple do mydła tworzące relief wklęsły na jego powierzchni. Dostępne z różnymi  motywami i napisami, doskonale podkreślą ręczną robotę.
 


Formy do robienia mydełek


Mydełka ręcznie robione to również wyborny prezent - podziękowanie za przybycie gości na uroczystość. Z reguły są one nieduże i wykonywane w formach do robienia mydełek. Posiadamy również takie formy w bogatym wyborze. Wykonane z dobrego jakościowo tworzywa PET 750 mikr. będą mogły być używane wielokrotnie. Wytrzymują temperaturę do 60°C i są stabilne wymiarowo. Również formy robienia mydełek cechuje uniwersalność, gdyż jak materiał odlewniczy wykorzystamy gips, beton kreatywny lub wosk.
 


Nietypowe formy odlewnicze – półkule akrylowe, kształtki drewniane


Beton kreatywny potrzebuje mniej wody niż beton budowlany i szybciej wiąże. Te właściwości pozwalają wypełniać nim formy z różnych materiałów jak pap mache, cienkie drewno lub serca, kule akrylowe. W ten sposób powstaną np. miski dekoracyjne o różnych kształtach. Zasada tworzenia odlewów 3D jest podobna do wykorzystywanej w programie form plastikowych do betonu. Masą betonową wypełniamy przestrzeń powstałą między dwoma formami o różnej wielkości.
 


Formy do kul betonowych


Kule betonowe to elementy małej architektury często wykorzystywane w przydomowych ogrodach lub do zwieńczenia słupków bram. Możesz je stworzyć własnoręcznie, wykorzystując dzielone kule styropianowe o różnych średnicach.  

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu