Strona główna » BLOG » Odlew dłoni - jak zrobić
Dla jednostek budżetowych oraz samorządowych oferujemy możliwość zakupu z odroczonym terminem płatności FV do 14. dni.
 

 

Odlew dłoni - jak zrobić

Autor: Zespół

Zestaw do odlewu splecionych dłoni.

W bardzo prosty sposób umożliwia stworzenie tak skomplikowanego projektu z uwagi na jego kształt. Sekretem jest specjalna masa formierska, która szybko wiąże i po zastygnięciu pozostaje na tyle elastyczna, że pozwala wykonać nie jeden, a kilka odlewów z tej samej formy. Zestaw do odlewu splecionych dłoni zawiera także bardzo dobrej jakości gips odlewniczy Raysin 100 w ilości wystarczającej do wykonania jednego odlewu. Producent pomyślał także o pojemniku, w którym wykonamy formę. Do tego służy wiaderko znajdujące się w zestawie do odlewu splecionych dłoni. Jeśli jednak okazałoby się zbyt małe na nasz projekt, musimy znaleźć większy pojemnik, koniecznie sprawdzając, czy rzeczywiście nasze dłonie tam się zmieszczą. Dodatkowo powinniśmy przewidzieć minimum 1 cm odległości od brzegów i dna pojemnika od najdalej wysuniętych elementów naszego projektu. Po wymieszaniu niebieskiej masy do odlewu dłoni pochodzącej z zestawu do odlewu splecionych dłoni już nie będzie na to czasu.
 

Masa do odlewu dłoni

W postaci niebieskiego proszku, na bazie biologicznej, o neutralnym pH, przyjazna dla skóry, szybko zastyga,  pozostaje elastyczna przez kilka dni. Dzięki tym zaletom wykonanie formy odlewniczej bardzo proste. Tworzymy ją  błyskawicznie, poprzez zmieszanie masy do odlewu dłoni z wodą. Zalecamy użyć zimnej, gdyż w ciepłej masa do odlewu dłoni zastygnie jeszcze szybciej. Od właściwego postępowania będzie zależało powodzenie, podczas tworzenia formy odlewniczej z masy do odlewu dłoni. Masę z rąk można łatwo zmyć wodą

 

Odlew splecionych dłoni – przygotowanie

 • pracuj na twardym podłożu, przykryj powierzchnię roboczą folią lub papierem
 • znajdź pozycję wygodną dla was obojga, w której możecie pozostać w miejscu przez 5 - 8 minut
 • sprawdź pozycję rąk i ich ułożenie w wiadrze, aby później móc je położyć szybko i precyzyjnie podczas pracy
 • planując układ rąk, zachowaj odległość około 1 cm od krawędzi i dna wiadra.


Masa odlewnicza w proszku – przygotowanie

 • użyj zimnej wody do wymieszania masy, w przeciwnym razie masa utwardzi się jeszcze szybciej
 • szybko wymieszaj masę z wodą, zadanie przyspieszy użycie miksera ręcznego z końcówkami do ciasta
 • włóż ręce bezpośrednio do wiaderka
 • trzymaj połączone dłonie stabilnie w bezruchu, aż masa odlewnicza całkowicie stwardnieje
 • po upływie 5 minut ostrożnie wysuwaj kolejno ręce, rób to delikatnymi ruchami obrotowymi  
 • usuń luźne części formy i przepłucz wnętrze zimną wodą
 • upewnij się, że w formie nie pozostała woda i pozostaw ją do wyschnięcia
 • po wyschnięciu forma odlewnicza jest gotowa do użycia.

Masa odlewnicza w proszku zapewnia bardzo dobre odwzorowanie szczegółów i dobrą stabilność kształtu. Proponujemy zrobienie odlewu rąk z biżuterią na palcach. Będzie ciekawe pole do popisu podczas dekorowania odlewu np. farbami metalicznymi, płatkami szlagmetalu lub folią metalizowaną. Masa odlewnicza w proszku z pewnością spowoduje, że odlew będzie wyglądał bardzo realistycznie. Splecione dłonie wykonane z idealnie białego gipsu Raysin 100 z obrączkami na palcach to fantastyczna dekoracja sali weselnej.
.

Przygotowanie gipsowej masy odlewniczej i zalewanie formy

 • wymieszaj gips Raysin 100 z wodą
 • wypełnij częściowo formę odlewniczą masą gipsową i krótko zakręć wiaderkiem w celu dokładnego rozmieszczenia masy
 • wlej resztę przygotowanej masy i lekko postukaj w krawędź wiaderka w celu usunięcia pęcherzyków powietrza
 • po upływie min. 8 godzin wyjmij formę z wiaderka
 • ostrym nożykiem delikatnie rozetnij formę odlewniczą z dwóch stron i wyjmij odlew
 • usuń ewentualne pozostałości masy odlewniczej drewnianym patyczkiem z zestawu  i jeśli to konieczne wygładź papierem ściernym drobne nierówności
 • pozostaw odlew do całkowitego wyschnięcia

Formę możesz wykorzystać kilka razy, w ciągu kilku dni. Jednak przez ten czas musi być przechowywana w wiaderku zabezpieczonym folią i umieszczona w szczelnym pojemniku. Do jej wypełnienia wykorzystaj oprócz gipsu, także żywicę epoksydową tworząc niezwykle efektowne odlewy zawierające brokat lub barwnik.
Szczegółowe proporcje masy odlewniczej i gipsu, dokładny sposób wykonania krok po kroku oraz porady znajdziesz w instrukcji dołączanej do zestawu.
Zestaw do wykonania odlewu splecionych dłoni to idealny prezent dla pary, prezent dla chłopaka na walentynki, lub prezent dla dziewczyny. Może być wykorzystany również do odlewu rączki i nóżki dziecka.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu