Strona główna » BLOG » Dotpaiting - kamień dekoracyjny

Dotpaiting - kamień dekoracyjny

Autor: Zespół
  alt      alt


Kropkowanie - bardzo prosta technika dekoracyjna


Pomysłów na dekoracje mieszkań i ogrodów jest wiele. Proponujemy dość nietypową, bo wykonaną z własnoręcznie odlanego kamienia, w której główną rolę zagra technika kropkowania. Nasze dzieło wykorzystamy do aranżacji domowej, więc materiałem twórczym będzie twardy gips modelarski Raysin 200 o bardzo gładkiej powierzchni. Do ozdobienia balkonu lub ogrodu lepszy byłby beton kreatywny, który jest odporny na działanie pogody. Odlewy gipsowe 3D w kształcie kamieni dekoracyjnych otrzymamy z formy silikonowej zawierającej 3 różne wzory otoczaków.
Z uwagi na czas schnięcia, projekt podzielimy na dwa etapy. Pierwszy wykonanie odlewu gipsowego, drugi to kropkowanie akrylem.


Krok 1
Postępując zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu dokładnie mieszamy na jednolitą masę gips modelarski Raysin 200 z wodą i wlewamy do formy odlewniczej. Po upływie 30 minut już możemy wyjąc odlew z formy i pozostawić do wyschnięcia na kilka dni. Do malowania musi być idealnie suchy, inaczej zejdzie z niego farba i nasz efekt będzie krótkotrwały.
Sugerujemy wykonać odlewy w jeden weekend, a w następnym tygodniu je dekorować.

Krok 2
Papierem ściernym o gradacji 80-120 wygładzamy powierzchnię gipsowego odlewu i oczyszczamy z kurzu powstałego podczas szlifowania.

Krok 3
Gruntujemy cały kamień farbą w kolorze czarnym.
Czekamy aż farba dokładnie wyschnie 15 - 30 minut.

Krok 4
Sondą do kropek (dłutko do embossingu) na okrągłym polu o średnicy 1 cm nanosimy niewielkie kropki w kolorze srebrnym. Następnie otaczamy je pasem kropek w kolorze złotym. Szerokość tego pola to orientacyjnie 1 cm. Pozostawiamy wolny obszar ok. 1 cm w kolorze tła. Tworzymy pas białych kropek o nieregularnej szerokości od 0.5 do 1.5 cm otaczając niekropkowaną strefę tła. Czynności powtarzamy w innej części kamienia, aż do całkowitego wypełnienia powierzchni. Kształt kropkowanych motywów zależy tylko od naszej fantazji, to samo dotyczy kolorów. Możemy zrobić kropki małe i duże, do wyboru jest kilka średnic kulek od 0.5 do 2.8 mm. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kropki również zakropkować. Kamień dekoracyjny może być zastąpiony arkuszem sklejki lub blejtramem, na którym kropkując stworzymy fantastyczną mandalę. Skupiając się jedynie na tej czynności otrzymamy oprócz kropkowanego dzieła, długie chwile całkowitego relaksu i wyciszenia.

Opcjonalnie powierzchnię projektu możemy zabezpieczyć lakierem akrylowym.

Potrzebne materiały:
Forma odlewnicza
Gips modelarski
Farba metaliczna
Farba metaliczna srebrna
Sonda do kropek / dłutko do embossingu  
Farba akrylowa czarna
Farba akrylowa biała


Przydadzą się:
Paleta do farb
Papier ścierny gradacja 80-120

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu