Strona główna » BLOG » Skrzaty z betonu jak zrobić

Skrzaty z betonu jak zrobić

Autor: Zespół

Skrzaty ręcznie robione

będą unikalne, a wykonane z betonu również wyjątkowo trwałe. Naszą przygodę z lepieniem rozpoczniemy od wyboru wielkości skrzata z brodą. Jako bazę wykorzystamy jajko styropianowe odpowiedniego rozmiaru. Możemy oczywiście wymodelować z betonu do formowania całą postać baśniowego stworka, ale wówczas zużyjemy dużo więcej betonu niż w przypadku oklejenia gotowej kształtki. Tworząc figurkę wyłącznie z betonu, musimy mieć sporo wprawy oraz zdolności plastyczne. W sugerowany przez nas sposób skrzata z betonu wykona nawet osoba mająca pierwszy kontakt z tym niezwykłym tworzywem. Skrzaty ręcznie robione mogą być oryginalnym prezentami na różne okazje.


Skrzat DIY

Skrzat gnom powstanie w kilku prostych krokach z wykorzystaniem cementu plastycznego oraz jajka styropianowego. Dodatkowo będziemy potrzebowali ręcznik jednorazowy, pojemnik do wyrabiania masy betonowej, miseczkę z wodą, podkładkę do zabezpieczenia powierzchni roboczej, papier ścierny gradacji 40 – 80, rękawiczki ochronne.
W opisie znajduje się opis wykonania skrzata wysokości ok. 25 cm na bazie jajka ze styropianu 20 cm . Mniejsze lub większe skrzaty ogrodowe zrobimy, wykorzystując odpowiedniej wielkości jajka ze styropianu. Jajko styropianowe otwierane 30 cm  jest największym w naszej ofercie.

Krok 1
Wymieszaj 2,3 kg betonu do modelowania w proporcji 9:1 (9 części betonu na 1 część wody). Odpowiada to ok. 255 ml wody. Podczas mieszania stopniowo dodawaj wodę, ciągle ugniatając masę, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Dokładnie zagnieć masę. Beton do modelowania będzie plastyczny przez godzinę. Czas ten możemy nieznacznie wydłużyć, spryskując masę wodą.

Krok 2
Weź w dłonie trochę masy betonowej, rozpłaszcz ją i krok po kroku pokrywaj cienką warstwą całą powierzchnię styropianowego jajka. Możesz również rozwałkować powstałą masę jak ciasto i od razu pokryć całe jajko. Sugerowana grubość 5 - 10 mm.

Broda
Jako brodę uformuj placek o półokrągłym wydłużonym kształcie, połóż go na oklejonym jajku i wygładź palcami miejsca połączenia.

Nos
Z niewielkiej ilości betonu do modelowania zrób kulkę, która będzie nosem. Umieść ją w górnej części brody.

Czapka
Spłaszcz w dłoniach masę betonową i uformuj czapkę w kształcie stożka. Nałóż ją na głowę skrzata, opierając krawędź na nosie.

Stopy
Wymodeluj dwa owale i umieść je na podkładce. Nałóż korpus skrzata na nogi i wilgotnym palcem wygładź miejsca łączenia.

Krok 3
Za pomocą narzędzi do modelowania zrób strukturę brody, nozdrza lub inne dekoracje.

Krok 4
Pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 1 dzień.

Krok 5
Skrzat ogrodowy będzie wyglądał urokliwe w swojej szarości, ale możesz go również pomalować farbami akrylowymi zewnętrznymi odpornymi na działanie pogody. Pracę ułatwi obrotowa podstawka, która jest wykorzystywana do ceramiki oraz precyzyjnego malowania przedmiotów okrągłych jak wazony, butelki.


Uwaga !
Obiekt jest odporny na warunki atmosferyczne po całkowitym wyschnięciu wynoszącym 14 - 21 dni. Po tym czasie może zająć miejsce w ogrodzie.


Porada
Masa betonowa powinna być elastyczna. Jeśli beton pęknie podczas nakładania, wówczas spryskaj go niewielką ilością wody i miejsce wyrównaj palcem. Najwygodniej użyć do tego celu buteleczkę z atomizerem.  W razie potrzeby wygładź punkty połączeń lekko wilgotnym pędzlem.

Zalecamy pracę w rękawiczkach ochronnych.
Materiały potrzebne do wykonania skrzata
 
Beton do modelowania beton dekoracyjny 3kg
Jajko styropianowe 20 cm
Zestaw narzędzi do modelowania Fimo
Buteleczka z atomizerem
Podstawka obrotowa 27 cm
Art. nr 34212000
Beton plastyczny
op. 3 kg
Art. nr 3304200
Jajko styropianowe 20 cm
Art. nr 3402600
Zestaw narzędzi
do modelowania
Art. nr 3879800
Buteleczka z atomizerem
50 ml
Art. nr 8925900
Podstawka obrotowa
27 cm
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu