Strona główna » BLOG » Masa strukturalna — zastosowanie
Dla jednostek budżetowych oraz samorządowych oferujemy możliwość zakupu z odroczonym terminem płatności FV do 14. dni.
 

 

Masa strukturalna — zastosowanie

Autor: Zespół

Pasta strukturalna jak nakładać

Szpachelki malarskie oraz twarde pędzle szczecinowe to klasyczne narzędzia do rozprowadzania past strukturalnych na ozdabianej powierzchni. Dodatkowo możemy wykorzystać gładkie ostrze narzędzia do struktur.  Pasty strukturalne wysychają w ciągu 2-3 godz. tworząc twardą powłokę, którą trudno oderwać od powierzchni. Do uzyskania specjalnych struktur przydatny będzie zwykły widelec lub porowata gąbka. Podczas tworzenia powinniśmy zwrócić uwagę, żeby nakładana warstwa pasty strukturalnej do obrazów nie była grubsza niż 1 cm, gdyż podczas schnięcia zacznie pękać. Jeśli potrzebujemy zróżnicowanie poziomów wynoszące  kilka centymetrów, rozłóżmy to na 2 – 3 etapy nakładając kolejne warstwy masy.


Obraz strukturalny

a dokładnie jego tworzenie to bardzo kreatywna zabawa formą, teksturą i kolorem. Zrobimy go zarówno na blejtramie płóciennym lub bawełnianym, jak i na arkuszu zwykłej sklejki. Wbrew pozorom wykonanie obrazu nie jest skomplikowane i wymaga niewielu składników. Oprócz wymienionego podobrazia potrzebna będzie strukturalna pasta oraz kilka prostych narzędzi. Szpatułką do farb nałożymy pastę, a do fantazyjnych płasko rytów wykorzystamy narzędzia do modelowania 3d. Dodatkowo w wybranych miejscach możemy pokolorować je akrylami pastelowymi lub metalicznymi. Jeśli do naszego obrazu strukturalnego potrzebujemy masy modelującej w określonym kolorze, wystarczy dodać pigment do farb. Po dokładnym wymieszaniu powstanie jednolita masa, natomiast jeśli pozostawimy nierozpuszczone drobinki barwnika, wówczas na obrazie strukturalnym pojawią się cieniowane smugi, tworząc efektowną całość. Podczas powstawania dzieła możemy wykorzystać różnego rodzaju szablony wzbogacające nasze możliwości twórcze. Własnoręcznie wykonany obraz strukturalny oprócz niewątpliwej satysfakcji, jaką przyniesie wykonawcy, może być niezwykłym prezentem dla bliskich.
 

Pasta strukturalna jak zrobić

W Internecie jest sporo przepisów na pasty strukturalne robione z kleju Wikol, kaszy manny, mąki ziemniaczanej i innych dodatków. Samo przygotowanie preparatu zabierze czas, natomiast rezultat nie zawsze do końca  jest przewidywalny. Również wygląd finalny tworzonego dzieła może być odmienny od naszych oczekiwań. Sugerujemy użycie gotowych, sprawdzonych już past 3d produkcji znanych firm jak Rayher czy DecoArt deklarujących jakość oraz powtarzalność właściwości swoich produktów. W takiej komfortowej sytuacji możemy całkowicie skupić się na twórczości i przewidzieć efekty, jakie przyniesie użycie tych past strukturalnych.

 

Masa szpachlowa, masa dekoracyjna

Dekoracyjna masa szpachlowa ma podobne zastosowanie jak wymienione pasty strukturalne. Istotną różnicą jest brak ziarenek kwarcu i dlatego pasta szpachlowa jest jedwabiście gładka. Doskonale przywiera do wielu powierzchni. Ma to duże znaczenie, jeśli będziemy chcieli stworzyć kolaż z różnych materiałów. Oprócz funkcji dekoracyjnej masa szpachlowa nadaje się do mocowania drobnych elementów wchodzących w jego skład. Nałożymy ją szpachelką do malowania, natomiast reliefy wykonamy narzędziami do struktur. Masa szpachlowa dekoracyjna to bardzo przyjazne medium dla rękodzielników, łatwe w użyciu oraz dające nieskończone możliwości twórcze. Powierzchniowo wysycha w ciągu 30 minut, całkowicie po upływie 1 - 2 dni. Dobrze wyschnięta może być malowana farbami akrylowymi lub olejnymi. Dodając do mokrej masy szpachlowej sproszkowany barwnik do farb, uzyskamy jednolity kolor w całym tworzywie.
 



 
 
Pasta strukturalna drobnoziarnista pasta 3D biała
Pasta strukturalna drobnoziarnista, pasta 3D, op. 500g
 
Pasta strukturalna gruboziarnista pasta 3D biała
Pasta strukturalna gruboziarnista, pasta 3D, op. 500g
 
Masa szpachlowa masa dekoracyjna biała
Szpachla dekoracyjna biała, op.200g


 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu