Strona główna » BLOG » Misa dekoracyjna – efekt granitu

Misa dekoracyjna – efekt granitu

Autor: Zespół

alt

 

Granoplast - masa modelarska samoutwardzalna do zastosowań specjalnych.

Granit to efektowny kamień o dużych walorach dekoracyjnych wykorzystywany w architekturze i budownictwie. Powstają z niego zarówno płyty chodnikowe, posadzki, jak i blaty kuchenne. Jednak z uwagi na swoją wagę oraz konieczność użycia specjalistycznych narzędzi do jego obróbki nie jest wykorzystywany w rękodziele. Do działań twórczych proponujemy użycie masy do modelowania zawierającej w swoim składzie sproszkowany granit i do złudzenia przypominającej oryginalny kamień. Jej główne zalety to możliwość formowania dowolnych kształtów, rozwałkowania na cienki placek oraz doskonałe właściwości przylegania do wielu powierzchni. Granoplast jest zdecydowanie lżejszy od oryginalnego kamienia, ale wykonane przedmioty wyglądają, jak byłyby z granitu. Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione cechy tej masy plastycznej, podsuwamy myśl wykonania misy ozdobnej, która upiększy nasze mieszkanie.  Czas na jej wykonania to ok. pół godziny, nie licząc oczywiście schnięcia. Z zewnątrz będzie wyglądała jak z ciężkiego granitu, wnętrze proponujemy opcjonalnie pokryć płatkami szlagmetalu. Takie połączenia materiałów doda jej szczególnie eleganckiego wyglądu.

Instrukcja wykonania jest bardzo prosta i składa się z zaledwie pięciu kroków:

 
Krok 1
Napełnij gumowy balon do żądanej wielkości. Przygotuj wolnostojący pojemnik np. doniczkę lub miskę, w której umieścisz balon.

Krok 2
Połóż masę modelarską Granoplast między dwoma warstwami folii spożywczej (przezroczystej) i rozwałkuj do potrzebnej grubości. Do tego celu wykorzystaj zwykły wałek do ciasta lub gładki patyk o średnicy minimum 3 mm. Grubość warstwy masy zależna będzie od wielkości tworzonej misy, orientacyjnie od 0,5 do 1 cm.

Krok 3
Połóż rozwałkowaną masę plastyczną na balon i wymodeluj jej kształt palcami zwilżanymi w wodzie.
Krawędzie uformuj w nieregularne kształty. Możesz także stworzyć efektowne pęknięcia, nadając projektowi dodatkowy efekt vintage.
 
Krok 4
Pozostaw do wyschnięcia na minimum jeden dzień. Czas schnięcia będzie zależny od grubości warstwy masy oraz temperatury otoczenia.

Krok 5
Po wypuszczeniu powietrza ostrożnie wyjmij balon. Misę pozostaw na jeden dzień w celu dokładnego wyschnięcia.  Gotowe !

Opcjonalnie
Wnętrze misy dekoracyjnej możesz pokryć płatkami szlagmetalu rozświetlając je i nadając całości niezwykle efektownego wyglądu. Postępuj jak podczas klasycznego złocenia, nakładając płatki deco-metalu na przeschnięty klej do złoceń. Następnie zabezpiecz powierzchnię lakierem ochronnym. Stwórz dowolną kompozycję wewnątrz misy lub wykorzystaj jako świecznik na tealighta.


Materiały potrzebne do wykonania misy dekoracyjnej:
  1. masa-plastyczna-samoutwardzalna-efekt-granitu-granoplast
  2. balon gumowy
  3. szlagmetal srebrny
  4. klej do złoceń
  5. lakier do złoceń


Potrzebujesz również:
  • folia spożywcza
  • wałek do ciasta lub gładki patyk
  • pojemnik wolnostojący jak miska lub doniczka
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu