Strona główna » BLOG » Ozdoby z betonu jak zrobić ?

Ozdoby z betonu jak zrobić ?

alt
 

Dekoracje świąteczne bożonarodzeniowe
  

Aranżowanie ozdób z betonu jest coraz popularniejsze. Beton kreatywny w połączeniu z formami odlewniczymi daje całą masę możliwości twórczych. Wykonane z tego materiału dodatki do wnętrz w stylu industrialnym to już standard.
Poniżej zaprezentujemy sposób wykonania odlewu 3D służącego jako baza do oryginalnego stroiku świątecznego. Z uwagi na odporność betonu kreatywnego na czynniki pogodowe będzie mógł być wykorzystany jako podstawa pod ozdoby świąteczne na zewnątrz czyli do ogrodu lub tylko balkonu.  
Do tego celu wykorzystamy dwie formy odlewnicze, dzięki którym otrzymamy pojemnik do wypełnienia mniejszym odlewem lub np. szyszkami, świeczkami, chrobotkiem, gałązkami jodły kojarzonymi ze świętami Bożego Narodzenia. Wykonanie odlewu betonowego nie stanowi żadnego problemu, nawet dla osoby robiącej to po raz pierwszy. Z uwagi na wielkość naszego projektu, jego wykonanie łącznie z czasem schnięcia, zajmie kilka dni.
 

Gwiazda duża – sposób wykonania

w dziesięciu prostych krokach

Krok 1
Dużą formę do odlewu gwiazda 28 cm posmaruj wewnątrz olejem jadalnym i umieść w na stabilnym podłożu. Mniejszą formę odlewniczą gwiazda 21.5 cm posmaruj olejem od zewnątrz.

Krok 2
W celu otrzymania gładkiej powierzchni odlewu przesiej przez sito ok. 3 kg betonu kreatywnego.
Jeśli ma być porowata, typowa dla betonu, ten krok można pominąć.

Krok 3
Do naczynia, w którym będziesz mieszać beton kreatywny w proszku z wodą (wiaderko, miska plastikowa) wlej ok. 280 ml wody. Powoli wsypuj ok. 2.8 kg betonu ciągle i dokładnie mieszając, aż do uzyskania jednolitej masy.

Krok 4
Wlej gotowy beton do odlewów do dużej formy odlewniczej. Forma nie powinna być wypełniona całkowicie (do krawędzi) masą betonową, ponieważ będziemy w niej umieszczali mniejszą formę. Pozostaw masę na 1-2 minuty w celu usunięcia ewentualnych pęcherzyków powietrza i włóż mniejszą formę do wypełnionej betonem kreatywnym większej formy.
Czynność rozpocznij od umieszczenia jednej części małej formy, a następnie powoli ułóż całą formę. Kilkakrotnie dociskaj i zwalniaj nacisk, aż zanurzysz ją do żądanej głębokości. W tym przypadku optymalną głębokością będą 2 cm.
Wyśrodkuj mniejszą formę względem większej, żeby uzyskać tą samą grubość na całym obwodzie odlewu. Obciąż mniejszą formę kamieniami lub żwirem, żeby postała na swoim miejscu. Masa betonowa będzie ją wypierała do góry.

Krok 5
Pozostaw do wyschnięcia na noc.

Krok 6
Następnego dnia możemy przystąpić do wyjmowania odlewu z form.
Najpierw usuń mniejszą formę do betonu delikatnie ją zginając i pociągając lekko do góry.
Po jej wyjęciu zostaw odlew w dużej formie na kilka godzin w celu wyschnięcia.

Krok 7
Następnie wyjmij odlew z większej formy do odlewow.
Odwróć odlew, kładąc go na piance lub kartonie, tak żeby duża forma znalazła się na górze. Delikatnie naciskaj formę całą dłonią na płasko, tak żeby powietrze dostało się między odlew a formę. Ostrożnie opukaj formę w celu oddzielenia jej od odlewu.

Krok 8
Pozostaw do wyschnięcia i całkowitego utwardzenia. W zależności od temperatury otoczenia będzie to od trwało od jednego do kilku dni.

Krok 9
Małe nierówności zeszlifuj papierem ściernym o gradacji 40-60.

Krok 10
Wyschniętą gwiazdę pomaluj lub udekoruj płatkami szlagmetalu.Potrzebne materiały:
Forma do odlewów: Gwiazda 28x28cm
Forma do betonu: Gwiazda 21.5x21.5cm 
Beton / cement kreatywny, op. 9 kg lub
Beton / cement kreatywny, op. 2.5 kg

Dodatkowo:
Papier ścierny
Olej jadalny


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu