Decoupage wymaga dwóch głównych składników, którymi są papier do decoupage i przedmiot do ozdabiania. Potrzebny również będzie klej do decoupage, który te dwa elementy połączy. Dodatkowo użyjemy farb akrylowych do pomalowania tła i lakier bezbarwny do zabezpieczenia powierzchni. Jak widać technika decoupage, to nie jest to nic skomplikowanego, a wymaga jedynie poczucia estetyki oraz niewielkich zdolności plastycznych, które każdy z nas posiada.
Metoda decoupage pozwala wykazać się kreatywnością, zarówno jeśli chodzi o wybór dekorowanego przedmiotu, jaki i sposób jego ozdabiania. W metodzie decoupage używamy niewielu narzędzi, które z reguły znajdują się w każdym domu. W początkowej fazie wystarczy niewielki pędzelek, nożyczki i serwetki z różnymi motywami. Z przedmiotem do ćwiczeń również nie powinno być kłopotów. Na pewno znajdzie się stara deska do krojenia chleba, niepotrzebny już wieszak na kalendarz, także początek działań z nowym hobby wcale nie musi być kosztowny. Do kupienia pozostanie klej do decoupage oraz farby akrylowe. Nie polecamy do prób na starcie żadnych zamienników kleju typu wikol, bo niewłaściwie rozcieńczony, powodujący rozrywanie motywów na serwetkach lub papierze, może jedynie zniechęcić. Jeśli decoupage nas wciągnie, wówczas sprawimy sobie odpowiedniej jakości narzędzia oraz szereg mediów do uzyskiwania przeróżnych efektów jak np. spękania.
Wiele osób zadaje sobie to pytanie na starcie i już zaczyna mieć wątpliwości czy podoła zadaniu. Jednak wykonanie decoupage nie stanowi wielkiego problemu, nawet dla początkujących. Zaczynamy od zagruntowania farbą akrylową powierzchni dekorowanego przedmiotu. Jeśli jest on silnie pochłaniający wodę, jak np. drewno balsa, możemy zastosować preparat blokujący wchłanianie farby. Inną metoda jest nałożenie 2-3 warstw lekko rozwodnionej farby akrylowej. Farba schnie, a my w tym czasie wycinamy ostrymi nożyczkami motyw z papieru ryżowego lub serwetki do decoupage. Mogą to być zarówno nożyczki do papieru jak i filigranowe nożyczki do decoupage, które ułatwiają precyzyjne wycięcie nawet najmniejszych detali obrazka. Jak zrobić decoupage bez użycia nożyczek? Zwyczajnie wyrywając ręcznie motyw z arkusza, ale wymaga to wprawy i nie zawsze efekt jest taki jaki byśmy chcieli. Wycięty motyw przyklejamy do zagruntowanej i już dobrze suchej powierzchni dekorowanego przedmiotu. Do tego celu używamy klej do decoupage, który nanosimy pędzelkiem. Specjalne pędzle do decoupage mają odpowiedniej miękkości włosie i szerokość części roboczej od 4 do 16 mm. Klejenie rozpoczynamy od środka kierując się ku krawędziom obrazka, jednocześnie delikatnie usuwając pojawiające się zmarszczki. Używając kleju produkcji DecoArt-a oraz pędzli z oferty sklepu Kreatywny Świat możemy tę czynność wykonywać bezstresowo. Odpowiednia konsystencja kleju oraz elastyczność pędzla są naszymi sojusznikami, nie musimy się zbytnio obawiać rozerwania papierowego motywu. W zasadzie to już odpowiedzieliśmy na pytanie jak zrobić decoupage i jest to koniec podstawowych czynności związanych z tą techniką. Nie było tu nic skomplikowanego. Po wyschnięciu kleju możemy przystąpić do dalszego dekorowania naszego przedmiotu niezależnie czy to będzie taca szkatulka decoupage czy meble decoupage.
Jeśli zdecydowaliśmy się umieścić obrazek na cieniowanym farbami tle, musimy przygotować je przed przyklejeniem motywu. W ten sam sposób będziemy pracowali jeśli pojawi się dylemat jak zrobić decoupage w stylu shabby chick. Nasze dzieło możemy również uatrakcyjnić „postarzając” jego powierzchnię specjalnym mediami do spękań. Może to być lakier do spękań jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy dający efekt spękanej farby. Na końcu zabezpieczamy projekt lakierem, który będzie go chronił przed kurzem i ścieraniem. W zależności od potrzeb może to być lakier matowy lub błyszczący. Jak zrobić decoupage, żeby powierzchnia projektu była błyszcząca jak szkło ? Wystarczy zastosować lakier potrójny połysk i już jedną warstwą uzyskamy ten rezultat.
Jak nietrudno zauważyć, współczesny decoupage, to nie tylko samo przyklejenie motywu z papieru lub serwetki, to również odpowiedni dobór rodzajów i kolorów farb i mediów, szablonów, past strukturalnych oraz innych działań dekoracyjny w celu wywołania u oglądających efektu WOW ! Sposoby wykonywania bardziej złożonych odmian decoupage znajdziecie w sklepowym blogu.
Może stanowić pewne wyzwanie, jednak po kilku mniej lub bardziej udanych próbach nabieramy wprawy i pewności, że to bardzo proste. Wystarczy odrobina cierpliwości, niewielka doza zdolności plastycznych, sprawne dłonie i chęć tworzenia. W miarę upływu czasu poznamy zasady doboru kolorów, wykonywania efektów specjalnych jak cieniowanie, przecierki, spękania powierzchni i in. Zaczniemy od dekorowania płaskich powierzchni jak deseczka pod kalendarz, następnie herbaciarki decoupage aż po decoupage na świecach i tkaninach.
Decoupage na szkle wygląda niezwykle efektownie. Ozdobione w ten sposób duże kieliszki pełniące rolę lampionów z pewnością będą przyciągały wzrok. Butelki, pojemniki w stylu vintage lub wazony ozdobią każdy dom. Wykonanych własnoręcznie w decoupage pojemników na przyprawy nie kupimy w żadnym sklepie i będą idealnie pasowały do naszej kuchni. Często decoupage na szkle robimy na przedmiotach obłych jak kieliszki, lampiony czy słoiki i tu pojawia się pytanie jak poradzić sobie z krzywiznami, a szczególnie jak nakładać na nie papier, żeby nie było widocznych zmarszczek. Na powierzchniach płaskich to żaden problem, ale na wypukłych lub wklęsłych już tak. Mamy dobrą wiadomość dla robiących decoupage na szkle - papier ryżowy do decoupage produkcji ITD Collection bardzo ładnie naddaje się na wszelkich wyobleniach.